SLUG Sponsored Events

Movember: Utah's Largest Moustache Competition

Saturday, November 29th

Movember: Utah's Largest Moustache Competition 7 p.m. - 11 p.m. at Poplar Street Pub.

Sundance Film Festival

Thursday, January 22nd - Sunday, February 1st, 2015

Sundance Film Festival will take place in Park City, UT January 22 - February 1 in 2015! 

Slamdance Film Festival

Friday, January 23rd - Thursday, January 29th, 2015

Slamdance Film Festival will take place at Treasure Mountain Inn in Park City Utah January 23-29 of 2015!

November Daily Calendar

S
16
M
17
T
18
W
19
TH
20
F
21
S
22
  • Hemlock, Riksha, L.H.A.W. @ 5 Monkeys
  • Head Injuries, The Hung Ups, Problem Daughter, Moneypenny @ Bar Deluxe
  • Asleep At The Wheel @ Cox Performing Arts Center
  • NOVA Chamber Music Series Presents: Beethoven Violin Sonatas, Part III @ Finch Lane
  • OBN III's @ Kilby
  • Along Came A Spider, Solomon, Away At Lakeside, Dezecration, Vicious Souls @ Metro
  • TTNG, Mylets, Emma Ruth Rundle, Great Interstate @ Shred Shed
  • Jel, Youth In Eyes, Scenic Byway @ Urban
  • Biz Markie, Connection, Better Taste Bureau, Kelly Packer, Leo Cody @ Metro
  • The Moms, Everything Ever @ Shred Shed
  • David Bazan, Passenger String Quartet, David Dondero @ State Room
  • Run The Jewels, Ratking, Despot @ Urban
  • Yelawolf, Rittz, Big Henry, DJ Klever @ Complex
  • Dance Gavin Dance, Secrets, Alive Like Me, Defeat The Low November @ In The Venue
  • The World Is a Beautiful Place & I Am No Longer Afraid To Die, The Hotelier, Rozwell Kid, Posture & The Grizzly, Nora Dates @ Kilby
  • Judas Priest, Steel Panther @ Maverik Center
  • Gates, Pears @ Shred Shed
  • Yoga at the UMFA @ UMFA
  • AK1200, Johnny Law, Merryl & Juliette, Clearkut @ Urban
  • TransAction's Chili Cookoff @ Utah Pride Center
  • Trans Siberian Orchestra @ EnergySolutions
  • Trans-Siberian Orchestra: The Christmas Attic @ EnergySolutions
  • The Chronicle Trio, Racecar Racecar, Aaron Vera, Ricky Cisneros @ Kilby
  • Modern Baseball, Knuckle Puck, Foxing, Crying, SoMoS @ Loading Dock
  • As We Speak @ Metro
  • 36 Crazyfists, Skinlab, Incite, All Hail The Yeti, Exes @ Bar Deluxe
  • Art 21 @ BYU Museum of Art
  • Transgender Day of Remembrance @ First Baptist Church
  • Mark Chaney & The Garage Allstars @ Garage
  • Flosstradamus @ In The Venue
  • The Soil & The Sun, Fox, The Ars Nova, Archeopteryx @ Kilby
  • Issues, I Killed The Prom Queen, Ghost Town, Marmozets, Nightmares @ Murray Theater
  • Die Off, Storms, Star Grazer, Indian Warlord @ Shred Shed
  • JJ Grey, Marc Broussard, Anders Osborn, Luther Dickinson @ State Room
  • Birthquake, Koala Temple, High Counsel, Stag Hare @ Urban
  • Transgender Day Of Rememberance @ Utah Pride Center
  • David Rythm, Natural Roots, Sione Toki & Makisi, The Connection @ Velour
  • Glimpse Trio, Temples @ ABG's
  • Dvorak's Symphony No. 7 @ Abravanel
  • The Hot Club of Zion @ Bar X
  • A.M. Bump @ Bayou
  • Quinn Brown Band @ Brewskis
  • Flying Lotus, Thundercat @ Complex
  • Miss DJ Lux @ Downstairs
  • Apolo Ohno Invitational @ EnergySolutions
  • Utah Humane Society Charity Exhibition @ Evergreen Gallery
  • Candy's Riverhouse, Highway Thieves @ Garage
  • Bad Feather @ Hog Wallow
  • The Ghost Inside, Every Time I Die, Architects, Hundredth, Backtrack @ In The Venue
  • Maer, Rich Girls, Beachmen @ Kilby
  • Ortega The Omega Xperience @ Liquid Joe's
  • Circa Survive, Title Fight, Tera Melos @ Murray Theater
  • Paper Diamond @ Park City Live
  • RDT: The Mitch Show @ Rose Wagner
  • Goliath, Beneath The Veil, Cries of The Captive @ Shred Shed
  • Melissa Hughston @ Silverschmidt Design Studio
  • Shook Twins, Zach Heckendorf @ State Room
  • Bionic Night @ The Leonardo
  • Showdown Fights @ UCCU Events Center
  • Vance Joy, James Young @ Urban
  • Life @ Urban Arts Gallery
  • Salt Lake Gallery Stroll @ Various Galleries
  • The Brocks, Isaac Russell, Chris Bennion, Quiet House @ Velour
  • James Shepard @ Why Sound
  • Happy Birthday, Robin Banks!
  • Happy Birthday, Chris Bodily!
  • Dvorak's Symphony No. 7 @ Abravanel
  • Tupelo Moan, Folk Hogan @ Bar Deluxe
  • George T. Gregory All Stars @ Bayou
  • Sounds Like Teen Spirit @ Brewskis
  • Batcave Gothic Industrial @ Club X
  • G-Eazy, E-40, Jay Ant @ Complex
  • Alex Clare @ Depot
  • Hard Girls, Problem Daughter Shivery Shakes @ Diabolical
  • DJ M.O.S., DJ Juggy @ Downstairs
  • Wovenhand, Pontiak @ Garage
  • Twin Peaks, Criminal Hygiene, Koala Temple @ Kilby
  • Sea Swallowed Us Whole, We the Equinox, Amorous, Ex Era @ Muse Music
  • Winter Farmer's Market @ Rio Grande
  • RDT: The Mitch Show; Surprise Packages @ Rose Wagner
  • Unleash The Archers, Disforia, Sonic Prophecy, Berlin Breaks @ Shred Shed
  • Jewelry Making - Forging Workshop @ Silverschmidt Design Studio
  • Orgone, Jelly Bread @ State Room
  • Live Pro Wrestling @ UCW-Zero Arena
  • Ambiguity Photography Workshop @ UMOCA
  • Jamestown Revival, Hollow Wood, The North Valley @ Urban
  • Westward the Tide, Seve vs Evan, Timmy The Teeth, Deadtooth @ Velour
  • The Immodest Socks @ Why Sound