SLUG Magazine

Issue 249 - September 2009

Contributor Limelight: Jessica Davis

Don't let her affinity for mustaches fool you, Jessica Davis is one of the uncreepiest members of the SLUG family. 

Local Reviews: Eagle Twin

Salt Lake City’s own Eagle Twin have (finally) released an album that is sure to wind up on many top 10 lists at the end of this year. The band’s debut full length, recorded in Seattle by Southen Lord’s “go-to guy” Randall Dunn, simply oozes heaviness. 

Local Reviews: Fictionist

Fictionist, formerly under the guise Good Morning Maxfield, is a jazzy little throwback to the 60s, complete with candy-pop keyboards and glockenspiel. With so many pop bands churning out albums that sound like everything else you’ll hear being played on every other station, this group is really a breath of fresh air. 

Local Reviews: Jahnre

Oh, the smooth, sultry sounds of Jahnre. They soothe the soul and make one think of far-off tropical landscapes and nothing but BTM (big-titty mermaid)s for miles. As much as I feel like the whole no-worries, punk-reggae beach music has run its course, it’s still hard to deny the laid-back attitude of the music. 

Local Reviews: Lord Mandrake

The Best of All Possible Worlds proves that Lord Mandrake is both talented and interesting, but the album’s overall execution leaves something to be desired. Spooky delayed guitars and reverb vocals lazily flow over each song and each track blends nicely into the next, but the songs all sound too similar and nothing really grabs your attention. 

Michael Gross and The Statuettes

Immediately upon listening to Dust and Daylight, I feel like I have been sucked into an old creepy bordello, drunk on some gnarly booze and cavorting around with ol’ busted-ass skeezers trying to get me to spend my time and money on them.

September / October Daily Calendar

S
28
M
29
T
30
W
01
TH
02
F
03
S
04
  • Happy Birthday, Kia McGinnis!
  • Happy Birthday, Martin Rivero!
  • Dedritic Arbor @ Bar Deluxe
  • Geek Show Movie Night @ Brewvies
  • Black Cobra, Lo-Pan, Muckraker, OldTimer @ Burt's
  • Stromae @ Depot
  • Justin Nozuka, David Ryan Harris @ Kilby
  • Don Mclean, Judy Collins @ Kingsbury
  • Yellowman @ Liquid Joe's
  • Michael Homer @ Marriott Library
  • Blister Unit, Visions of Decay, Dezecration, Legion @ Metro
  • Comeback, A Minor Revolution, The Rompstompers, Fear Fiasco, Version two @ Mojos
  • WFTDA Division 1 Playoffs @ Salt Palace
  • Justin Townes Earle, American Aquarium @ State Room
  • Salt Lake City Comedy Carnivale @ Various Venues
  • King Cardinal, Matthew & The Hope @ Burt's
  • Katy Perry @ EnergySolutions
  • Magic Monday @ Hatch Family Chocolates
  • Fall Book Sale @ Marriott Library
  • The Adarna, Never Before, Fat Candice, Hisingen @ Metro
  • Grand Lake Islands, Snowblind Traveler, Micah Clemence @ Muse Music
  • Teach Me Equals, RedRumsey, 90's Television @ Shred Shed
  • Kopecky Family Band, Avid Dancer @ State Room
  • Ruben & The Dark @ Urban
  • Lecherous Gaze, Dead Larry @ Burt's
  • George Thorogood, Trampled Under Foot @ Depot
  • Peasants, Rich Girls, Anthony Pena @ Kilby
  • Tuesday Farmer's Market @ Pioneer Park
  • The Maxies, Bombshell Academy, Hamartia @ Shred Shed
  • The Adarna, Truth of Fiction, Driver Out @ Why Sound
  • Big Shiny Geek Show Pub Quiz @ Lucky 13
  • Artist Workshop Series: Bone Wreaths @ Natural History Museum
  • Candy Hearts, Batty Blue, Racecar Racecar, Paper Guns @ Shred Shed
  • The Dandy Warhols, Bonfire Beach @ Urban
  • Brandon Saunders, Rorry Forbush, Joe White @ Why Sound
  • Slap Nevada, DJ Joune, Red Bennies @ Burt's
  • Earth, King Dude @ Complex
  • O.A.R. @ Depot
  • Joe McQueen Quartet @ Garage
  • Celebrate The Bounty @ Gateway Grand Ballroom
  • Belphegor, Rotting Christ, Beheaded, Svart Crown @ In The Venue
  • Coasts, Ocean Commotion @ Kilby
  • Millionaires, A Careless Skyline, The Femme Medea, Minx @ Loading Dock
  • The Femme Medea, Minx, Kelly Packer @ Metro
  • The Porch - Storytelling @ Muse Music
  • RDT: Portal @ Rose Wagner
  • Bike Thief, Beach Cops, Creature Double Feature @ Shred Shed
  • Parker Millsap @ State Room
  • Tony Feher @ UMFA
  • Celebrate The Bounty @ Union Pacific Depot
  • The Drums, Beverly, Jawwzz!! @ Urban
  • Pick up the new issue of SLUG anyplace cool!
  • Irony Man @ ABG's
  • Impractical Jokers Tour @ Abravanel
  • Authority Zero, Ulteriors, Tainted Halos @ Bar Deluxe
  • Jazz Brulee @ Bayou
  • Stonefed, Badfeather @ Brewskis
  • Yeldah @ Burt's
  • Elite Fight Night 24 @ Complex
  • Seance with Adela, Psychic Medium @ Crone's Hollow
  • Stag Hare, Seven Feathers Rainwater @ Diabolical
  • Miss DJ Lux, Matty Mo @ Downstairs
  • Screaming J's @ Garage
  • Parachute, Matt Wertz @ In The Venue
  • Fiji, Drew Deezy, David Rhythm, Tribal Theory, Essel, Root Rawka @ Infinity
  • Gold Boot, Landlocked @ Jazzy's
  • Beach Fossils, Heavenly Beat, Axxa/Abraxas @ Kilby
  • SteelFist Fight Night 28 @ Legacy Events Center
  • Babylon A.D. @ Liquid Joe's
  • Inna Vision, Wasnatch, Makisi @ Lo-Fi Cafe
  • No Altars, Souls, DTA @ Mojos
  • Oso Negro, Ed Able, Kemp, Venom, IV + Stretch, Rap Open Mic @ Muse Music
  • Scientist in the Spotlight: David Wheatly and David Belnap @ Natural History Museum
  • Hearts Of Steel @ Outlaw Saloon
  • Rooftop Concert Series: Fictionist, The Blue Aces @ Provo Town Square Parking Terrace
  • RDT: Portal @ Rose Wagner
  • Cedar Speaks, Ars Nova @ Shred Shed
  • Carbon Leaf @ State Room
  • Sugar House Farmer's Market @ Sugarmont Plaza
  • DulceSky,Vibragun, The Statuettes @ The Royal
  • David Williams @ Tin Angel
  • Art Is 100 After-Hours Party @ UMFA
  • Dubwise, Biome, Illoom, Quintana, Artifax @ Urban
  • Genre Zero @ Urban Growth Community Garden
  • Provo Gallery Stroll @ Various Galleries
  • Ogden's First Friday Art Stroll @ Various Galleries
  • Driver Out @ Why Sound
  • Jennie & The Right Vibes, MiNX, Shasta & The Second Strings @ Woodshed
  • Jim Gaffigan @ Abravanel
  • Juana Ghani, Hectic Hobo, Folk Hogan @ Bar Deluxe
  • Latin Jazz Factory @ Bayou
  • Joan E. Rose & Petrichor, Secret Abilities @ D&R Spirits
  • The Led Zeppelin Experience, No Quarter @ Depot
  • WRD: Beehive Brawl @ Derby Depot
  • Gossimer, Braeyden Jae, Anecoria @ Diabolical
  • Miss DJ Lux @ Downstairs
  • Run Or Dye, ODX @ EnergySolutions
  • Screaming J's @ Garage
  • 2 1/2 White Guys @ Hog Wallow
  • Aura Surreal, King's Peak @ Jazzy's
  • King Nico, Ocean Commotion, Versus The Man @ Kilby
  • Step Afrika! @ Kingsbury
  • The Last Wednesday, Monkey Rum, The Departure, The Berriers @ Loading Dock
  • Shadow Windhaw & The Morticians, Godhunter, Demon Lung, Secrets Of The Sky, Hummingbird Of Death, Reproacher, Sorxe, Doperunner, Hollow Tonghue, Making Fuck, Stickfigures, Clark Stewart Radford, Josh Betten @ Mojos
  • Wild Apples; The Salt, The Sea and The Sun God; Night Wings @ Muse Music
  • Carol Kounanis presents the Utah Dressage Society, Navajo Seed Pot Artist Workshop, Utah's Animals @ Natural History Museum
  • Hearts Of Steel @ Outlaw Saloon
  • Brett Dennen @ Park City Live
  • Downtown Farmer's Market @ Pioneer Park
  • RDT: Portal @ Rose Wagner
  • The Summer Flea @ Salt Lake Equestrian Park
  • Post Season, Last Gatsby, Bear East Fish, Smile For The Captain, The Boy That Lives @ Shred Shed
  • Rubblebucket, Body Language @ State Room
  • Sober Down, Better Taste Bureau @ The Madison
  • Uncle Acid & The Deadbeats, Danava @ Urban
  • Boot Scootin Boogie Mud Run @ Utah State Fair Park
  • Eyes Lips Eyes, Coral Bones, Deadtooth @ Velour
  • Of Ivy And Ashes, Among The Ashes @ Why Sound