SLUG Magazine

Photos: Craft Lake City 2010

Posted August 17, 2010

 

SLUG's 2nd annual Craft Lake City took place at the Gallivan Center on August 14th, 2010.  With over 100 artists on hand, the event filled both the upper and lower sections of the Gallivan Center.  Live music from locally loved bands and djs such as The Red Bennies, Spell Talk, and Muscle Hawk kept the crowd entertained if they needed a break from browsing, while local b-boy and hip hop dance crews took the spotlight when the main stage was being set up for the next performance. 

 

The attendees were procuring goods that included prints, jewelry, hand made clothing and accessories, longboards, and vintage photo equipment.  The quality and thought put into the products was visible both when examing items and when discussing them with their sellers.  The range of creativity and interest that was displayed at Craft Lake City gave attendees the opportunity to find anything and everything that could be of interest to those who prefer hand-made to overproduced. 

 

Craft Lake City provides an outlet for artists and goods-makers to get their names out to the masses while also providing a physical link between these artists and the customer.  Both the artists and the SLC community showed that there is a growing population whom prefer this physical conection rather than the distinctly lacking connection of big brands and small thought.  Well done SLC.

 

comments powered by Disqus

September / October Daily Calendar

S
28
M
29
T
30
W
01
TH
02
F
03
S
04
  • Happy Birthday, Kia McGinnis!
  • Happy Birthday, Martin Rivero!
  • Dedritic Arbor @ Bar Deluxe
  • Geek Show Movie Night @ Brewvies
  • Black Cobra, Lo-Pan, Muckraker, OldTimer @ Burt's
  • Stromae @ Depot
  • Justin Nozuka, David Ryan Harris @ Kilby
  • Don Mclean, Judy Collins @ Kingsbury
  • Yellowman @ Liquid Joe's
  • Michael Homer @ Marriott Library
  • Blister Unit, Visions of Decay, Dezecration, Legion @ Metro
  • Comeback, A Minor Revolution, The Rompstompers, Fear Fiasco, Version two @ Mojos
  • WFTDA Division 1 Playoffs @ Salt Palace
  • Justin Townes Earle, American Aquarium @ State Room
  • Salt Lake City Comedy Carnivale @ Various Venues
  • King Cardinal, Matthew & The Hope @ Burt's
  • Katy Perry @ EnergySolutions
  • Magic Monday @ Hatch Family Chocolates
  • Fall Book Sale @ Marriott Library
  • The Adarna, Never Before, Fat Candice, Hisingen @ Metro
  • Grand Lake Islands, Snowblind Traveler, Micah Clemence @ Muse Music
  • Teach Me Equals, RedRumsey, 90's Television @ Shred Shed
  • Kopecky Family Band, Avid Dancer @ State Room
  • Ruben & The Dark @ Urban
  • Lecherous Gaze, Dead Larry @ Burt's
  • George Thorogood, Trampled Under Foot @ Depot
  • Peasants, Rich Girls, Anthony Pena @ Kilby
  • Tuesday Farmer's Market @ Pioneer Park
  • The Maxies, Bombshell Academy, Hamartia @ Shred Shed
  • The Adarna, Truth of Fiction, Driver Out @ Why Sound
  • Big Shiny Geek Show Pub Quiz @ Lucky 13
  • Artist Workshop Series: Bone Wreaths @ Natural History Museum
  • Candy Hearts, Batty Blue, Racecar Racecar, Paper Guns @ Shred Shed
  • The Dandy Warhols, Bonfire Beach @ Urban
  • Brandon Saunders, Rorry Forbush, Joe White @ Why Sound
  • Slap Nevada, DJ Joune, Red Bennies @ Burt's
  • Earth, King Dude @ Complex
  • O.A.R. @ Depot
  • Joe McQueen Quartet @ Garage
  • Celebrate The Bounty @ Gateway Grand Ballroom
  • Belphegor, Rotting Christ, Beheaded, Svart Crown @ In The Venue
  • Coasts, Ocean Commotion @ Kilby
  • Millionaires, A Careless Skyline, The Femme Medea, Minx @ Loading Dock
  • The Femme Medea, Minx, Kelly Packer @ Metro
  • The Porch - Storytelling @ Muse Music
  • RDT: Portal @ Rose Wagner
  • Bike Thief, Beach Cops, Creature Double Feature @ Shred Shed
  • Parker Millsap @ State Room
  • Tony Feher @ UMFA
  • Celebrate The Bounty @ Union Pacific Depot
  • The Drums, Beverly, Jawwzz!! @ Urban
  • Pick up the new issue of SLUG anyplace cool!
  • Irony Man @ ABG's
  • Impractical Jokers Tour @ Abravanel
  • Authority Zero, Ulteriors, Tainted Halos @ Bar Deluxe
  • Jazz Brulee @ Bayou
  • Stonefed, Badfeather @ Brewskis
  • Yeldah @ Burt's
  • Elite Fight Night 24 @ Complex
  • Seance with Adela, Psychic Medium @ Crone's Hollow
  • Stag Hare, Seven Feathers Rainwater @ Diabolical
  • Miss DJ Lux, Matty Mo @ Downstairs
  • Screaming J's @ Garage
  • Parachute, Matt Wertz @ In The Venue
  • Fiji, Drew Deezy, David Rhythm, Tribal Theory, Essel, Root Rawka @ Infinity
  • Gold Boot, Landlocked @ Jazzy's
  • Beach Fossils, Heavenly Beat, Axxa/Abraxas @ Kilby
  • SteelFist Fight Night 28 @ Legacy Events Center
  • Babylon A.D. @ Liquid Joe's
  • Inna Vision, Wasnatch, Makisi @ Lo-Fi Cafe
  • No Altars, Souls, DTA @ Mojos
  • Oso Negro, Ed Able, Kemp, Venom, IV + Stretch, Rap Open Mic @ Muse Music
  • Scientist in the Spotlight: David Wheatly and David Belnap @ Natural History Museum
  • Hearts Of Steel @ Outlaw Saloon
  • Rooftop Concert Series: Fictionist, The Blue Aces @ Provo Town Square Parking Terrace
  • RDT: Portal @ Rose Wagner
  • Cedar Speaks, Ars Nova @ Shred Shed
  • Carbon Leaf @ State Room
  • Sugar House Farmer's Market @ Sugarmont Plaza
  • DulceSky,Vibragun, The Statuettes @ The Royal
  • David Williams @ Tin Angel
  • Art Is 100 After-Hours Party @ UMFA
  • Dubwise, Biome, Illoom, Quintana, Artifax @ Urban
  • Genre Zero @ Urban Growth Community Garden
  • Provo Gallery Stroll @ Various Galleries
  • Ogden's First Friday Art Stroll @ Various Galleries
  • Driver Out @ Why Sound
  • Jennie & The Right Vibes, MiNX, Shasta & The Second Strings @ Woodshed
  • Jim Gaffigan @ Abravanel
  • Juana Ghani, Hectic Hobo, Folk Hogan @ Bar Deluxe
  • Latin Jazz Factory @ Bayou
  • Joan E. Rose & Petrichor, Secret Abilities @ D&R Spirits
  • WRD: Beehive Brawl @ Derby Depot
  • Gossimer, Braeyden Jae, Anecoria @ Diabolical
  • Miss DJ Lux @ Downstairs
  • Run Or Dye, ODX @ EnergySolutions
  • Screaming J's @ Garage
  • 2 1/2 White Guys @ Hog Wallow
  • Aura Surreal, King's Peak @ Jazzy's
  • King Nico, Ocean Commotion, Versus The Man @ Kilby
  • Step Afrika! @ Kingsbury
  • The Last Wednesday, Monkey Rum, The Departure, The Berriers @ Loading Dock
  • Shadow Windhaw & The Morticians, Godhunter, Demon Lung, Secrets Of The Sky, Hummingbird Of Death, Reproacher, Sorxe, Doperunner, Hollow Tonghue, Making Fuck, Stickfigures, Clark Stewart Radford, Josh Betten @ Mojos
  • Wild Apples; The Salt, The Sea and The Sun God; Night Wings @ Muse Music
  • Carol Kounanis presents the Utah Dressage Society, Navajo Seed Pot Artist Workshop, Utah's Animals @ Natural History Museum
  • Hearts Of Steel @ Outlaw Saloon
  • Brett Dennen @ Park City Live
  • Downtown Farmer's Market @ Pioneer Park
  • RDT: Portal @ Rose Wagner
  • The Summer Flea @ Salt Lake Equestrian Park
  • Post Season, Last Gatsby, Bear East Fish, Smile For The Captain, The Boy That Lives @ Shred Shed
  • Rubblebucket, Body Language @ State Room
  • Sober Down, Better Taste Bureau @ The Madison
  • Uncle Acid & The Deadbeats, Danava @ Urban
  • Boot Scootin Boogie Mud Run @ Utah State Fair Park
  • Eyes Lips Eyes, Coral Bones, Deadtooth @ Velour
  • Of Ivy And Ashes, Among The Ashes @ Why Sound